::

پایگاه جامع دریایی

دسته بندی :مقالات تاریخ انتشار :۱۳۹۷/۱۲/۱۹
بیانیه Imo به مناسبت روز جهانی زن

بر اساس نقش زنان در توسعه پایدار، توسعه حضور بانوان در صنعت دریانوردی یکی از برنامه‌های سازمان بین‌المللی دریانوردی (آیمو) است.

به گزارش خبرنگار بین‌الملل شیپنا، این سازمان در بیانیه خود که به مناسبت روز جهانی زن منتشر کرده است، می‌گوید: سرمایه‌گذاری روی بانوان بهترین و موثرترین راه برای پیشرفت جوامع، شرکت‌ها و کشورهای مختلف است. مشارکت زنان در جامعه از آن جهت از ارزش و اعتبار برخوردار است که زمینه‌ساز توسعه پایدار می‌شود.

در کشورهای توسعه‌یافته‌تر مدیریت شرکت‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌های متفاوت توسط زنان امری بدیهی است. کشورهایی که از تساوی جنسیتی بیشتری برخوردارند، رشد اقتصادی بهتری هم دارند. در حقیقت وجود نابرابری‌های جنسیتی در سراسر جهان به‌ویژه در حوزه‌های تخصصی سبب شده تا آنگونه که شایسته است از نیروی بالقوه زنان استفاده نشود.

امروزه از بین 1.2 میلیون دریانورد، زنان تنها دو درصد از این جمعیت را به خود اختصاص داده‌اند و 98 درصد از بانوان دریانورد در کشتی‌های کروز مشغول خدمت هستند. در این صنعت غالبا مردان مشغول به فعالیت هستند، اما سازمان آیمو تلاش دارد که از بانوان این صنعت حمایت کند و در راستای افزایش سهم همکاری بانوان در این صنعت، سازمان آیمو با شعار "آموزش-شفافیت-تشخیص" استراتژی خاص خود را پیش می‌برد.

سازمان آیمو با جدیت تمام به اعضای خود کمک می‌کند تا سال 2030 به توسعه پایدار در چارچوب 17 هدف برنامه توسعه پایدار، خصوصا هدف پنجم این برنامه با عنوان "دستیابی به برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان و دختران" دست یابند.

برنامه جنسیتی سازمان جهانی دریانوردی از سال 1988 آغاز شده است و این سازمان برنامه راهبردی خود را برای حضور بانوان در بخش دریایی مشخص کرده است. این سازمان در سال 1989 به انجام برنامه پییشرفت زنان با توجه به دستیابی مساوی به آموزش در طول برنامه‌‍‌های جاری و طرح‌های برتری جنسیت به طور همزمان اقدام کرد اما در آن زمان تنها تعداد معدودی از موسسات آموزش دریانوردی امکان ورود بانوان را در این حیطه فراهم کرده بودند و از آن زمان به بعد در صنعت دریانوردی امکان آموزش و استخدام زنان فراهم شد.

سازمان جهانی آیمو از تساوی جنسیتی و توانمندسازی زنان از طریق اهدای بورسیه تحصیلی حمایت می‌کند و در کشورهای در حال توسعه و اقتصادهای رو به رشد جهان نیز امکان دسترسی بانوان را به آموزش فنی سطح بالا در بخش دریانوردی فراهم می‌کند. همچنین این سازمان از مشارکت زنان در فعالیت های ساحلی و فراساحلی حمایت می‌کند و زمینه انتصاب آنها را در مشاغل اداری، بندری و موسسات آموزشی را فراهم می‌کند.

گفتنی است که طرح جهانی دریانوردی با عنوان "توانمندسازی بانوان در صنعت دریانوردی" برای سال 2019 انتخاب شده است. این طرح فرصتی برای افزایش آگاهی نسبت به اهمیت برابری جنسیتی، همگام با اهداف برنامه توسعه پایدار به حساب می‌آید و اهمیت مشارکت زنان جهان را در بخش دریانوردی را نشان می‌دهد.

کلمات کلیدی

 

::