::

پایگاه جامع دریایی

دسته بندی :مقالات تاریخ انتشار :۱۳۹۸/۱/۱۸
برنامه‌ریزی شاه‌کلید مواجهه با حوادث طبیعی است

منتظر واکنش طبیعت با سازه‌های موجود و بعد تصمیمات خلق‌الساعه نباشیم و بیایید از ین پس در انتظار خرابی‌های حوادث غیرمترقبه نباشیم.

بیایید برای تقابل با حوادث طبیعی از قبیل: سیل، زلزله، آتش‌سوزی و... برنامه‌ریزی و آمادگی‌های همه جانبه داشته باشیم.

زلزله:

1-رعایت آیین‌نامه 2800 را به‌صورت مستمر از طریق دانشگاه‌ها، نظامات مهندسی، شهرداری‌ها، استانداری‌ها و... در ساخت و سازهای ساختمانی با ایجاد قاب‌های خمشی، دیوار برشی، بادبندها، اجرای صحیح اتصالات ساختمان‌های فلزی و.. به‌طور مداوم مورد پایش و مونیتور قرار دهیم.

٢-مباحث 22گانه مقررات ملی ساختمان را توسط دستگاه‌های یاد شده و سازمان ملی استاندارد مورد پایش و ارزیابی قرار دهیم و نتایج را دستگاه‌های مرتبط به‌صورت ماهیانه گزارش کنید.

3-در محل‌های گسل به هیچ وجه ساخت و ساز نکنیم.

سیلاب:

1- حریم رودخانه‌ها را بر اساس اعلام وزارت نیرو کاملا رعایت کرده و تحت هیچ شرایطی ساخت‌وساز را در حرایم اعلامی انجام ندهیم (شهرداری‌ها و دستگاه‌های اجرایی).

2- برداشت‌های رودخانه‌ای را طبق اصول فنی و در چارچوب مجوزهای صادره و در شعاع حداقل 2 کیلومتر بالادست و پایین دست پل‌های بزرگ انجام ندهیم، نصب دستگاه‌های شن و ماسه را حداقل تا شعاع چندین کیلومتر از بستر رودخانه‌ها خارج کنیم.

3- لایروبی جوی‌ها و رودخانه‌ها را به‌طور مستمر و حداقل سالی یک‌بار انجام دهیم.

رانش‌ها و لغزش‌ها:

1-تثبیت ترانشه‌ها و نقاط مستعد رانش و لغزش را بر اساس روش‌های نوین پایدارسازی شیب‌ها از قبیل: نیلینگ، ژئوتکستایل‌ها، میل مهار، شاتکریت، دیوار حائل و... تسلیح نماییم.

2-لایروبی پل‌های کوچک و متوسط و دریواسیون بستر پل‌های بزرگ را انجام و تنقیه کانال‌ها و تحکیم آبشستگی دیوارهای هدایت آب را به‌صورت مستمر انجام دهیم.

منتظر واکنش طبیعت با سازه‌های موجود و بعد تصمیمات خلق‌الساعه نباشیم.

با متخلفان و مسامحه کنندگان موارد اعلامی برابر نص صریح قانون برخورد کنیم و شفاف‌سازی کنترل‌ها از طریق رسانه‌ها مورد ارزیابی قرار دهیم.

رضا مرادی، کارشناس حمل‌ونقل

کلمات کلیدی

 

::