::

پایگاه جامع دریایی

دسته بندی :مقالات تاریخ انتشار :۱۳۹۸/۱/۲۱
شلوغ‌ترین بندرهای دنیا برای کشتی‌های کروز؛ بخش دوم
ذر حالی که تعداد مسافرین کشتی های کروز سال به سال روبه افزایش است. در بخش دوم  ما نگاهی به شلوغترین بندرهای کروز بر حسب ترافیک مسافری خواهیم داشت.

Balearic Islands

در چهار جزیره Balearic در اسپانیا 5 کشتی کروز 2.1 میلیون مسافر را در سال 2017 جابجا کرده اند. بندر Palma  در جنوب غرب Mallorca یکی از بزرگترین بنادر در جزایر اسپانیا است.

بندر Alcudia در ساحل شمالی Mallorca عمدتا مورد استفاده کشتی های کوچک و تجاری قرار می گیرد اما بندر  Ponientf Quay به تازگی بمنظور طراحی کشتی های کوچک تر مسافری گسترش پیدا کرده است.

d’Eivissa در جزیره قرار دارد و پس از گسترش موج شکن در بخش شرقی بندر، بارگیری کشتی های کروز آغاز شد.
Out Islands

جزایر ناحیه باهاما در سال 2017 بیش از 2.6 میلیون در سرتا سر بنادر عمومی مثل Abacos, Andros, Bimini, Eleuthera جابجا کرده اند.

تقریبا حدود 26 بندر در 6 جزیره وجود دارد اما کشتی های کروز معمولا از قایق های مناقصه ای استفاده می کنند. چند خط کشتیرانی کروز بعضی جزایر کوچک باهاما را خریداری کرده و آنها را به استراحتگاه های خصوصی تبدیل کرده اند.


Port of Barcelona

بندر بارسلونا در اسپانیا دارای 7 ترمینال برای کشتی های کروز می باشد که 2.7 میلیون مسافر در سال 2017 را از مجموع 778 کشتی جابجا کرده است.

بندرگاه Vell  در یکی از جاذبه های گردشگری معروف در بندر بارسلونا می باشد که دارای اسکله برای کشتی های بزرگ است اما کشتی های کروزه معمولا در آنجا لنگر نمی اندازند. کشتی های کروز می توانند در 4 پایانه در Adossat Wharf یا سه پایانه نزدیک به World Trade Centre pier توقف داشته باشند.Port of Civitavecchia

بندر Civitavecchia در ایتالیا نیز بعنوان بندر رم شناخته می شود و 2.2 میلیون مسافر کشتی های کروز را در سال 2017 جابجا کرده است.

ترمینال جدید  Amerigo Vespucci در ماه می 2018 بعنوان یک ترمینال کشتی کروز اختصاصی افتتاح شد و یک سرویس اتوبوس در این اسکله به منظور جابجایی مسافران در حال فعالیت است. Largo della Pace  یک مرکز اطلاعات اصلی ترانزیت و ترابری بندر است و شامل شاتل به پایانه های مختلف نیز می شود که اطلاعاتی جامع به گردشگران ارائه می کند.

این بندر همچنین بعنوان یکی از پایانه های اصلی برای کشتی های کروز شناخته می شود. از ترمینال Autostrade Del Mare به مقاصد زیادی از جمله  Sardinia و Sicily  )جزایر ایتالیا ) بصورت روزانه سرویس هایی در اختیار گردشگران گذاشته می شود بعلاوه سرویس هایی به مقاصد متفاوت دیگری بطور سالانه نیز در این بندر در دسترس است.

شهر Civitavecchia در 80 کیلومتری شمال غربی رم واقع شده است و مسافران می توانند با طی مسیر 45 دقیقه ای با قطار خود را به پایتخت برسانند.
Port of Shanghai

سه ترمینال کشتی های کروز در شانگهای چین برای مثال؛ Wusongkou، Waigaoqiao و Shanghai در سال 2016 حدودا 2.8 مسافر را جابجا کرده اند.

بندر بین المللی شانگهای برای کشتی های کروز بمنظور تسهیل در کار جابجایی یک میلیون مسافر در سال طراحی شده است که در شمال Bund و در ناحیه Hongkou واقع می باشد. بندر Wusongkou بعلت موقعیت خوبی که در منطقه Baoshan دارد بعنوان یکی از بنادر مهم شناخته می شود و این بندر میزبان بیشترین کشتی های کروز غول پیکری است که به شانگهای ورود می کنند. این بندر توانایی میزبانی دو کشتی که هر یک 200000 تن وزن دارند را دارا می باشد.

بندر Waigauqiao این روزها کمتر برای کشتی های کروز استفاده می شود.بندر Shanghai’s Yangshan Deep Water نیز بعنوان شلوغترین ترمینال برای کشتی های کانتینری شناخته می شود که در سال 2017 بیش از 40 میلیون تن را جابجا کرده است.

---------------------------------------------------------------------------
         
         خانم ثمره مرادرضا 
   خبرنگار واحد بین الملل شیپنا


کلمات کلیدی

 

::