::

پایگاه جامع دریایی

دسته بندی :مقالات تاریخ انتشار :۱۳۹۸/۱/۲۱
معرفی سازمان صنایع دریایی

این مجموعه همزمان با جنگ تحمیلی با هدف توسعه صنایع دریایی نظامی در جهت پشتیبانی از رزمندگا ن راه اندازی شد.

از اولین ساخته های این مجموعه می توان به قایق های عاشورا اشاره کرد.کم کم این مجموعه که اهداف بلندی در سر داشت اقدام به ایجاد تاسیساتی در شهرهایی بندرعباس، بندر خرمشهر و بندر انزلی نمود و شرکت های اقماری بسیاری را تاسیس کرد. لذا از یک مجموعه کوچک به یک گروه بزرگ از شرکت های طراحی، ساخت و تعییر شناور، ساخت تجهیزات شناور و ساخت سازه های دریایی تبدیل شد و نام گروه شرکتهای صنایع دریایی را برای خود برگزید.

شرکت‌هایی نظیر صنایع دریایی شهید جولایی- صنایع دریایی شهید درویشی- صنایع دریایی شهید تمجیدی- مرکز طراحی و پژوهش های دریایی و ... از اعضا این گروه بودند.

پس از اتمام جنگ و سالها ساخت شناورهایی نظیر شناورهای تندرو- چند منظوره- ناوچه های جنگی و ناوچه های موشک انداز و اژدرافکن- ناوشکن هواناو- قایق های پرنده و... همچنین جمع آوری و راه اندازی تجهیزات و تاسیسات مهم دریایی نظیر کارگاه ها و سوله های بزرگ،  جرثقیل های عظیم، حوضچه های خشک و شناور و ... این مجموعه روز به روز بزرگتر و بزرگتر شد تا جایی که نام آن از گروه به سازمان صنایع دریایی تغییر کرد.

در سالهای اخیر این سازمان ضمن اینکه همچنان بر روی بخش نظامی خود فعالیت می نماید.بخش تجاری غیرنظامی خود را نیز راه اندازی نموده است که تجربه و حسن شهرت آن موجب شده تا اکثر سازمان ها و شرکت های دولتی، همچنین بخش خصوصی سفارشات طراحی، ساخت و تعمیر شناور های خود را به این سازمان بسپارند.

هر روز اخبار پیشرفت ها و دستاوردهای این سازمان تحت مدیریت امیر دریادار رستگاری و سایر مدیران و کارکنان و متخصصین آن موجب افتخار و سربلندی هر ایرانی می باشد.

ساخت موتورهای پیشران واترجت با قدرت 3500 اسب بخار- ساخت زیردریایی فاتح و ساخت شناور تحقیقاتی اقیانوس شناسی -  توانایی ساخت انواع لایروب- توانایی ساخت انواع شناور های جستجو و نجات – توانایی ساخت انواع  سیمیلاتور و شبیه ساز آموزشی- توانایی ساخت موتور دیزل ژنراتور- توانایی ساخت انواع شناورهای تفریحی و ... از جمله اخباری است که پیرامون این سازمان روزانه به گوش می رسد.یکپارچه سازی فعالیت های صنایع دریایی در وزارت دفاع

در آبان ماه سال 1397 نمایندگان مجلس با تصویب لایحه دولت در خصوص تشکیل سازمان صنایع دریایی نیروهای مسلح وابسته با وزارت دفاع موافقت نمودند، در ادامه متن 3 ماده این لایحه و نتیجه تصمیمات و آراء نمایندگان را درج می نماییم.

نمایندگان با تصویب ماده (1) لایحه ادغام شرکت ها و تشکیل سازمان صنایع دریایی نیروهای مسلح با تشکیل سازمان صنایع دریایی نیروهای مسلح موافقت کردند.

در ماده (1) این لایحه آمده است: بنا بر تدابیر فرماندهی معظم کل قوا به منظور ایجاد قابلیت های بازدارندگی و تأمین نیازمندی های دفاعی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در حوزه شناورهای سطحی، زیرسطحی، اثرسطحی، تندرو، سامانه های قوای محرکه، سازه های دریایی، سامانه های موشکی ساحل به دریا، سلاح زیرآبی و کنترل آتش دریایی، تجهیز، تسلیح و تعمیر شناورها از طریق آینده پژوهی، تحقیق، طراحی، ساخت، تولید، تأمین، بهینه سازی خدمات و پشتیبانی با تاکید بر دانش و فناوری های بومی و برتر و آزمایش عملیاتی براساس استانداردهای روز و استفاده از ظرفیت بخش دولتی (سازمان صنایع دریایی نیروهای مسلح) که در این قانون به اختصار سازمان نامیده می شود، وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تشکیل می گردد

سازمان صنایع دریایی نیروهای مسلح از نظر حقوقی مستقل است

براساس مصوبه امروز نمایندگان صورت های مالی سازمان دریایی نیروهای مسلح با ضوابط سازمان حسابرسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رسیدگی می شود.

براساس ماده 2 لایحه ادغام شرکت ها و تشکیل سازمان صنایع دریایی نیروهای مسلح این سازمان دارای شخصیت حقوقی مستقل بوده و به صورت شرکت دولتی وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اداره می شود.

همچنین در تبصره 1 ماده 2 این لایحه آمده است : امور استخدامی هر یک از کارکنان سازمان تا تصویب قانون اداری استخدامی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح حسب مورد تابع مقررات استخدامی مربوط در نیروهای مسلح خواهد بود و براساس تبصره 2 نیز صورت های مالی این سازمان با ضوابط سازمان حسابرسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رسیدگی می شود.

طبق تبصره 3 نیز انجام معاملات در مورد محصولات نظامی اعم از کالا یا خدمات تابع مقررات برگزاری مناقصات نیروهای مسلح است. تشخیص محصولات نظامی با پیشنهاد رئیس سازمان و تأیید وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است.

همچنین به موجب تبصره 4 ماده 2 این لایحه سازمان در مواردی که در این قانون و یا اساسنامه مقرراتی پیش بینی نشده است، تابع قوانین و مقررات عمومی کشور خواهد بود.

 

سازمان صنایع دریایی مجاز به ایجاد شرکت های تابعه و وابسته شد

نمایندگان مردم در خانه ملت به سازمان صنایع دریایی مجوز دادند به منظور تامین نیازمندی های خاص نیروهای مسلح و دستیابی به فناوری های جدید راهبردی به ایجاد شرکت های تابعه و وابسته با تعیین مدت فعالیت محدود، اقدام کند.

نمایندگان در نشست علنی امروز در جریان بررسی لایحه تشکیل سازمان صنایع دریایی نیروهای مسلح ماده 3 این لایحه را با 140 رأی موافق، 23 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 224 نماینده حاضر در صحن به تصویب رساندند.

براساس ماده 3 لایحه مذکور؛ سازمان می تواند در شرایط ضروری، به منظور تامین نیازمندی های خاص نیروهای مسلح و دستیابی به فناوری های جدید راهبردی صنایع دریایی نسبت به ایجاد شرکت های تابعه و وابسته با تعیین مدت فعالیت محدود و یا مشارکت با طرف های داخلی یا خارجی به پیشنهاد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اخذ مجوز فرماندهی معظم کل قوا اقدام کند.

در جریان بررسی این ماده جهانبخش محبی نیا نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس با اشاره به برخلاف برنامه بودن ماده 3 و همچنین خلاف سیاست های اصل 44 بودن تشکیل شرکت های دولتی، پیشنهاد حذف ماده را مطرح کرد که با مخالفت نماینده دولت و کمیسیون امنیت ملی مواجه و در نهایت نمایندگان با 63 رأی موافق، 116 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع با این پیشنهاد مخالفت کردند.


کلمات کلیدی

 

::