::

پایگاه جامع دریایی

دسته بندی :مقالات تاریخ انتشار :۱۳۹۸/۱/۲۷
اهمیت اخبار بندری در توسعه تجارت دریایی

بنادر کشور از آنجایی که پل تجاری یک کشور محسوب می‌شوند در حوزه اقتصاد نقش پررنگی را ایفا می‌کنند.به همین خاطر رونق بخشیدن به نقاط دریایی وبنادری که استراتژیک هستند یک پل برای رشد اقتصادی کشور محسوب می‌شوند. به همین دلیل برای پررنگ‌تر شدن نقش یک بندر در کشور می‌بایست اخبار بندری و اتفاقاتی را که در آن بندر و حتی در آن شهر بندری رخ میدهد را پوشش داد و مخاطبان و فعالین حوزه حمل و نقل و تجارت را با خبر کرد. اطلاع رسانی از رویدادهای بندر می‌تواند از طرق مختلفی صورت پذیرد. راه‌های اطلاع رسانی اخبار بندری را می‌توان از چاپ نشریات، مجلات، روزنامه، نامه و... پیگیری نمود. اما امروزه با نقشی که اینترنت در زمینه اطلاع رسانی ایفا می‌کند تاثیر‌گذاری خود را به اندازه‌ای نمایان کرده که مخاطبان کمتری به سمت روزنامه‌ها میروند.

در راستای اطلاع از آخرین رخ دادهای دریایی و بنادر سایت‌ها و پایگاه‌های خبری دریایی مشغول به فعالیت شده‌اند که به صورت تخصصی اخبار بندری رو پوشش می‌دهند. اخبار بندری را بیشتر شرکت‌های دریایی و شرکت‌های تجاری که در امر ترخیص، صادرات، واردات و گمرکات کشور دنبال می‌کنند.

در ایران نیز با نقشی که اینترنت دارد. پایگاه‌های خبری معدودی فعالیت خود را در راستای اطلاع رسانی اخبار بندری شروع کرده‌اند.

بنادر ما به واسطه راه‌های دریایی که متصل به آبهای آزاد هستند شاه‌راه ارتباطی و بین‌المللی مهمی در زمینه صادرات و واردات می‌باشند. در خلیج‌فارس بنادری از جمله بندر امام خمینی، بندر خرمشهر، بندر آبادان، بندر بوشهر، پایانه نفتی جزیره خارک، بندر شهید رجایی، بندر شهید باهنر، بندرشهید بهشتی، پاینه نفتی جزیره لاوان و در دریای کاسپین شمال ایران: بندر انزلی، بندر امیرآباد، بندرکاسپین نقش اساسی را در تجارت ما دارا می‌باشند.

این اخبار و اهمیت آن شامل مواردی از جمله ورود شناورهای تجاری بزرگ به بنادر کشور، صید و صیادی، تخلیه و بارگیری، توسعه زیرساختها در بنادر، شرکتهای کشتیرانی، امکانات بندری، اسکله‌ها و.... می‌شود که اطلاع رسانی در این موارد بسیار تاثیرگذار می‌باشد در رونق آن بندر. از آنجایی که رسالت پایگاه‌های خبری اطلاع رسانی و درج اخبار صحیح می‌باشد،اخبار بندری می‌تواند در رونق و تحولات اقتصادی بنادر تاثیر‌گذار باشد.

یکی از ظرفیت‌های مهم هر استان وجود بنادر و توسعه تجارت دریایی است. نقش اصلی هر بندر و بندرگاه را توسعه زیرساخت‌های آن اجرا می‌کند،که در این بین باید یک بندر با برنامه‌ریزی صحیح به این مهم برسد که توسعه ی تجاری داخلی و حتی توسعه تجاری بین‌المللی  یک کشوردر دستان آن بندر می‌باشد.

امروزه بنادر نقش مهمی در جابجایی بار را انجام می‌دهند. هم‌اکنون در کل بنادر ایران 230ملیون تن کالا تخلیه و بارگیری می‌شود که این میزان در مقایسه با قبل از انقلاب در طی 40 سال از دید کارشناسان پیشرفت چشمگیری به شمار می‌رود.

در بنادر پتانسیلهای بلقوه‌ایی وجود دارد که باید این پتانسیل‌ها را به ظرفیت‌های بلفعل تبدیل کنیم. بعضی از بنادر و جزایر ما که دارای بندرگاه‌های قوی هستند پتانسیل گردشگری نیز دارند که با توسعه زیر‌ساخت‌ها میتوان آنها را به قطب گردشگری و زمینه ساز جذب توریست تبدیل کرد. ‌‌‌‌‌که این امر بازخورد بسیار بالای اقتصادی دارد و باعث رونق تجاری نیز میگردد.

تجهیزات بندری نیز یکی از مهمترین ماشین‌آلات بندرگاه‌ها محسوب می‌شود. که اطلاع‌رسانی از این تجهیزات در قالب اخبار بندری، زمینه‌ساز فعالیت بیشتر و رونق تجاری، اقتصادی آن بندر می‌باشد. در اغلب نقاط دنیا شهرهای مهم در کنار دریا قرار دارند تا از پتانسیل‌های بندر و دریا استفاده کافی و وافی را ببرند. اما متاسفانه در ایران تمام شهرهای بزرگ و کلانشهرها مانند تهران، اصفهان، شیراز در کنار دریا قرار ندارند و تمامی شهر‌های ساحلی ایران جزء شهر‌های کوچک و توسعه نیافته به شمار می‌روند .زمانی اقتصاد ایران به توسعه یافتگی کامل می‌رسد که شهر‌های پر‌جمعیت در کنار دریاها افزایش یابند و ما باید بتوانیم گام بزرگی برای ایران دریا محور و اقیانوسی در سال‌های باقی‌مانده برداریم.

تجهیزات دریایی یک بندر یکی از مهمترین امکاناتی‌ست که باید در اختیار داشته باشد. که برای عرضه آن و اطلاع‌رسانی این نوع امکانات می‌توانند در قالب اخبار بندری آن را توسط پایگاه‌های اطلاع‌رسانی به اطلاع مردم و دنبال کنندگان اخبار بنادر برسانند.

اخبار بندری در گسترش فعالیتهای بنادر بسیار تاثیر‌گذار خواهد بود. به طور مثال خبر خواهر خواندگی بنادر ایران و عمان  که اخیرا در دیدار رئیس مجلس ایران و عمان صورت گرفت بسیار نقش اثر بخشی در رونق توسعه تجارت دریایی دو کشور خواهد داشت. چرا که هر رو کشور دارای سواحلی هستند که برای مراودات تجاری از طریق دریا بحث انقال را بسیار سحولت می‌بخشد.

مطلب آخر: همیشه اطلاع رسانی در پررنگ‌تر شدن فعالیتها و خدمات اثر بخش میباشد. به خصوص اطلاع رسانی در زمینه اخبار بنادر، بنادری که دارای پتانسیلهای فراوانی هستند برای رونق بخشی به بخش اقتصادی کشور،و این امر زمانی محقق میگردد که در زمینه زیرساختها و توسعه بنادر به صورت اخبار بندری اطلاع رسانی گردد.

رسالت شیپنا بر این امر است که بتواند در امر توسعه صنعت دریایی کشور و بنادر و شرکتهای  کشتیرانی فعالیت بسزایی انجام دهد. و  این اخبار را به صورت کامل پوشش دهد.


کلمات کلیدی

 

::