::

پایگاه جامع دریایی

دسته بندی :مقالات تاریخ انتشار :۱۳۹۸/۱/۳۰
مجموعه قوانین و مقررات شیلات ایران

مجموعه قوانین و مقررات شیلات ایران

تنوع فعالیت‌های شیلاتی باعث شده تا با وجود کمیت تولید به کارگیری صحیح از دانش و استانداردهای فنی در اقصا نقاط کشور صورت نگرفته و کنش و ریسک‌پذیری را در کنار ریسک‌های طبیعی شیلات افزایش دهد. روند مشکلات و دغدغه‌های حقوقی و قضایی فعالان این زیربخش در کنار اهمیت روز افزون فعالان این زیربخش در کنار قمیت روز افزون حفاظت از محیط  زیست، توسعه پایدار و به کارگیری صحیح از توان تجدیدپذیری منابع آبزی، اهمیت توجه به قوانین و مقررات تخصصی، اجرا و نظارت صحیح آن را بیش از پیش آشکار می‌سازد.گردآوری مجموعه‌ای از قوانین و مقررات مربوطه از گذشته تاکنون ضمن فراهم آوردن امکا دسترسی راحت‌تر مستندات قانونی مرتبط برای دست‌اندرکاران، مرجعی برای تحلیل و اصلاح قوانین موجود و بهبود آن در آینده خواهد شد. اگر‌چه تاکنون نمونه‌های پراکنده اندکی با فواصل زمانی مختلف از قوانین مصوب گردآوری شده است اما در نمونه حاضر سعی شده برای دسترسی دانش آموختگان، متخصصین، کارشناسان، فعالان و وابستگان این عرصه از چارچوب جدیدی پیروی شود.

هر چند ه به طور عمده دستور العمل‌های ابلاغی منتج از قوانین و مقررات نواقصی مشاهده می‌شود و نیازمند اطلاحات علمی و تجربی است اما در این کتاب تا حد امکان سعی شده ضمن رعایت امانت، از تفسیر و تحلیل خودداری شود.

این کتاب می‌تواند به عنوان مرجعی مکمل از قوانین موجود و انعکاس سیر تکاملی آن برای دسترسی دانشجویان، متخصصان، کارشناسان شیلات و دادگستری قابل استفاده باشد و به بهبود فرآیند بررسی و تحلیل آنان کمک نماید.

امید است این کتاب برای بهره‌وری بیشتر فعالان زیربخش شیلات، زمینه‌ساز تبین قوانینی اختصاصی‌تر به منظور برقراری امنیت شغلی و آرامش در عرصه کار باشد.

البته چاپ و انتشار امثال این مجموعه‌های تخصصی بدون آموزش و ترویج از سوی مسئولان دولتی آنچنان که باید بو شاید اثربخشی مطلوبی نخواهد داشت و با انتشار نشریات ادواری و تخصصی و فراهم نمودن چاپ و برگزاری دوره‌های آموزشی و ترویجی مفاد مجموعه قوانین و مقررات با گذشت زمان با استفاده از اساتید مجرب در سراسر کشور می‌تواند طیف وسیعی از مخاطبان را در برگیرد به طوری که با عدم انتشار فصلنامه‌هایی ماند ماهیگیران، آبزی‌پروری و بولتن داخلی به نام "همراه" حتی باروش غیر بر خط (دیجیتالی) در صورت اعمال مدیریت صحیح رقمی از بودجه وسایل کمک آموزشی در خود اختصاص دهد باید بر این عدم باور فرهنگ‌سازی در ساختار آموزشی و ترویجی افسوس گذشته‌ها را خورد.



از این مدیران بسیار اندک داریم

در سال جدید از مدیران نمونه جهاد کشاورزی یک سازمان، بنابر پیشنهاد خودش، خواستار کناره‌گیری از مسئولیت کاری‌اش شده و به رغم مخالفت کارکنان آن سازمان، قصد خدمتگزاری در سنگری دیگر را دارد.

این مسئول فعلی به مقامات بالاتر پیشنهاد یک فرد از داخل مجموعه کار یخودش را داده و به اتفاق فرد پیشنهادی به حوزه وزارتی رفته و پیشنهاد، استعلامات انتصاب و طرح دیدگاه نموده است.

اما تندری زیبا و نه فریبناک در این میانه رخ می‌دهد، فرد پیشنهاد شده به هیچ وجه این پیشنهاد رئیس سازمان را نمی‌پذیرد و صادقانه می‌گوید: "نمی‌توانم و در توان من نیست"

چقدر زیباست که انسان در هر مقام و مسئولیت قبایی را که با اندازه‌اش دوخته نشده نپوشید و شجاعانه و صادقانه بگوید: "دیگران از من بهتر هستند"

تمام قد در مقابل چنین انسان‌هایی به احترامشان می‌ایستیم، هر چند این افراد بسیار اندک‌اند، اما قابل احترام و ارزشمند هستند و باید بگوییم سلام بر تو که از هر سلامی زیباتری...





              
               ------------------
                 علیرضا کیهان‌پور


کلمات کلیدی

 

::