::

پایگاه جامع دریایی

دسته بندی :مقالات تاریخ انتشار :۱۳۹۸/۲/۶
زیان آب به آبزیان و تکانه‌های شدید مدیریتی

بارندگی بهاره و راه افتادن سیل و سیلاب در اقصی نقاط کشور در سال جدید موجب وارد شدن خسارات بسیار سنگینی به زیرساخت ها، راه های ارتباطی، منازل مسکونی، مدارس و دانشگاه ها، بخش کشاورزی،سامانه آبیاری و کانال های آب رسانی و مزارع پرورش آبزیان شد.

وقتی درجه گل آلودگی آب مورد نیاز پرورش آبزیان و به ویژه ماهیان سردابی ( قزل آلا ) افزایش می یابد دشمن شماره یک زندگی آبزیان در کسری از ثانیه می شود و تلفات وحشتناک آبزیان صورت گرفته چه بخواهیم و چه نخواهیم زیان هنگفتی به آبزی پروران کشور در استان های لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و مرکزی و ... به ویژه در بحث مزارع پرورش ماهی قزل آلا شده است.

در استان خوزستان مزارع پرورش ماهیان گرم آبی شامل کپور، فیتوفاک، آمور، بیگ هد و... نیز دچار خسارت هایی در کانال های ورودی و خروجی آب و خود استخرهای خاکی شده است.

الف) مصوبات پرداخت خسارات، وام کم بهره و به فرض وام بلاعوض به هیچ وجه منطقی و کارشناسی نیست.

ب) با کندوکاوی در سامانه تایید و پرداخت خسارات از طریق بیمه محصولات کشاورزی که توسط بانک کشاورزی در نهایت پرداخت می شود نگارنده به هیچ وجه این نوع تعیین خسارات و پرداخت هزینه ها را با هزار منت و ترحم بیمه محصولات کشاورزی نخواهم پذیرفت و بیشتر پرپاگاندای تبلیغاتی به ویژه مدیران این صندوق و بانک کشاورزی است.

در بحث زیان آب به صورت سیل و سیلاب به آبزیان و این روند بی توجهی به تولید ماهی به عنوان غذای سلامتی و گران شدن نهاده ها به ویژه خوراک آبزیان که آن هم وابسته به اجزای تهیه خوراک مانند پودر ماهی،سویا، ذرت و... است و شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور هم در باد سیلاب خوابیده و هنر مدیر عاملش پس از دو هفته از گذشت فاجعه سیل این است: که سردخانه ها و انبار ذخیره گوشت سفید و قرمز هیچ گونه آسیبی ندیده است و همچنان این تشکیلات عریض و طویل در خواب زمستانی است ( بخوانید با چه تاریخ ذخیره سازی، واردات از دام کشور مبداء گوسفند دم دراز و پا گذاشتن روی شان و حیثیت مردم در صف های طولانی که هر انسان با وجدانی احساس شرم می کند) که متاسفانه به نظر می رسد نام گذاری سال 1389 مبنی بر رونق تولید را تحت الشعاع قرار داده و تحقیق اهداف کمی و کیفی تولید در بخش کشاورزی و به ویژه تولید پروتئین حیوانی قرمز و سفید را مورد آسیب جدی قرار داده است.

در بخش کشاورزی مطمئن باشید با توجه به مصیبت سیل ویرانگر، سرمازدگی محصولات کشاورزی در اردیبهشت ماه ( آذربایجان غربی، شرقی، اردبیل ) تکانه های شدید مدیریتی و آوردن مردان جهادی و سرباز این نبرد نابرابر با طبیعت باید صورت پذیرد.

به یاد داشته باشیم زیان آب به آبزیان در هیبت سیل ویرانگر عدم تولید و گران شدن ماهی و محروم شدن قاطبه مردم از مصرف آبزیان تازه و حتی کنسروهای متنوع آن خواهد شد.

   ------------------
   علیرضا کیهان‌پور


کلمات کلیدی

اخبارشیلات   اخبارشیلاتی   اخبارصید و صیادی   اخبارخلیج فارس   اخبار دریایی عمان  

::