::

پایگاه جامع دریایی

دسته بندی :مقالات تاریخ انتشار :۱۳۹۸/۲/۸
معرفی کشتی‌های باری Cargo Ship

در ابتدای تجارت بشر همواره حمل بار توسط دریا مورد توجه فراوانی قرار گرفت، حجم بار زیاد قابل حمل و ایمنی بالا موجب گردید تا بشر بسمت حمل و نقل دریایی کشیده شود. کشتی‌های باری اولین بار بصورت بادبانی ساخته شده‌اند، کم کم با پیدایش آمریکا و لزوم تبادل کالا و انسان از آمریکا به اروپا موجب گردید تا مهندسان بفکر ساخت کشتی‌های قوی تر، بزرگ‌تر و قابل کنترل‌تر بیافتند لذا اولین کشتی‌های بخار ساخته و شروع به درنوردیدن اقیانوس‌ها نمود.

اما امروزه کشتی‌های غول پیکر باری قابلیت حمل هزاران تن بار را داشته و مدل‌های الکتریکی آن  نیز در حال ظهور در صنعت حمل و نقل دریایی می‌باشند.

در ادامه به معرفی این نوع کشی‌ها می‌پردازیم که گاها کشتی‌های باری به دلیل کارایی زیاد در ایران اجاره داده می‌شوند

کشتی‌های فله‌بر(Bulk carrier)

این نوع شناورها برای حمل بارهایی نظییر سنگ‌های معدی ( اعم از ذغال سنگ، سنگ آهن، سنگ آهک و ...) غلات، کودهای شیمیایی، آهن‌آلات، خوراک دام مناسب می‌باشند.

تجهیزات تخلیه و بارگیری این بارها عمدتا عبارتند از تسمه نقاله‌ها، کراپ، جرثفیل‌ها، مکنده‌ها، پمپ‌ها و ... کشتی‌های فله‌بر از قرن نوزدهم بصورت عمده شروع به فعالیت نمودند و امروز بیش از 3/1 بازار حمل و نقل دریایی جهان را به خود اختصاص داده‌اند. مهمترین ویژگی این نوع عمل، هزینه کم آن می‌باشد که موجب شده است که تجار جهان از آن استقبال نمایند.

امروزه بزرگترین کشتی‌های فله‌بر جهان توانایی حمل بیش از 300000 هزار تن کالا را دارا می‌باشند.

از مهمترین ایراداتی کشتی‌های فله بر یکی احتمال صدمه دیدن کالا بصورت باز همچنین عدم تعادل این شناورها دز زمان خالی بودن آنهاست. البته که مهندسان کشتی‌سازی با پیش بینی مخازن آب سعی می‌نمایند با وارد کردن آب در این مخازن که اکثرا در جلو و پهلوی کشتی‌ها قرار دارند. تعادل آن را حفظ نمایند ولی همواره این موضوع یکی از چالش‌های شناورهای فله‌بر می‌باشد.

بزرگترین کشتی فله‌بر دنیا، کشتی مگااستار با 230 متر طول و متعلق به کشور یمن می‌باشد.

ژاپن به همراه کره جنوبی دارای بزرگترین کشتی‌سازی‌های فله‌بر جهان می باشد. شرکت‌های سونیشیی، نوماکوما و اوشیما جز بهترین‌ها می‌باشند.

جمهوری اسلامی ایران نیز به دلیل دارا بودن معادن مختلف فلزی و غیرفلزی همواره برای صادرات به شناورهای فله‌بر نیاز دارند و در مقابل ایران وارد کننده غلات، کود شیمیایی و آهن آلات نیز می‌باشد که این موضوع نیازمند به اینگونه شناورها را بیشتر می‌نماید.

بنادر ایران نیز با ایجاد انبارهای سرپوشیده و باز سعی نموده‌اند ظرفیت خود را به حداکثر ممکن برای پذیرش محموله‌های فله‌بر برسانند.

شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بدلیل اهمیت حمل فله، شرکتی را با عنوان شرکت حمل فله کشتیرانی تاسیس نمود و با 15 شناور پاناماکس ملی توانسته به رکورد 250 هزار تن حمل ماهیانه دست یابد. عمده محموله‌ها از کشورهای آمریکا جنوبی و اروپا بوده که ذرت، سویا، کنجاله، گندم و برنج را شامل می‌شود.

کشتی‌های کانتینری (Container Vessels )

اولین بار ایده ساخت کانتینر در ذهن آقای مالکوم پی مک لین خطور کرد. او که یک شرکت تخلیه و بارگیری در بندر هوبوکن داشت به این فکر افتاد که چگونه از تخلیه و بارگیری و جابجایی چندین باره کالا جلوگیری نماید و یا اینکه دیگر نیازی نباشد تا کامیون‌های بر‌روی کشتی‌ها وارد شوند.

این ایده به دلیل کم کردن هزینه و عملیات همچین فضای بیشتری که بر روی کشتی‌ها ایجاد می‌کرد به سرعت مورد استقبال شرکت‌های آمریکایی و ژاپنی قرار گرفت.

 

خود مالکوم بی مک لین هم برای توسعه هر چه بیشتر ایده خود تصمیم به خرید کشتی گرفت لذا شرکت ( sea-land Inc) را تاسیس نمود که بعدها آنرا در سال به شرکت مرسک فروخت و شرکت مرسک نیز به  دلیل خدماتی که مالکوم به صنعت کشتیرانی ارایه داده بود همچنان نام شرکت  MEARSK SEALAND را حفظ نموده است.

 

امروزه کشتی‌های کانتینری بر تواناییی حمل از 60 تا 2000 TEU کانتینر را داشته و اکثر بنادر دنیار دارای ترمینال کانتینری به همراه ماشین آلات مخصوص تخلیه و بارگیری کانتینری می‌باشند.

 طبق اعلام اتحادیه مالکان کشتی، ایران دارای 27 کشتی کانتینری می‌باشد که ظرفیت حمل 52657 TEU را دارا است. بزرگترین مالک کشتی‌های کانتینری گروه شرکت‌های کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران می‌باشد و شرکت‌های خدمات ساحلی ایران و ایران مارین سرویس از دیگر مالکان کشتی‌های کانتینری می‌باشند.

 

در سالهای اخیر سفارشات ساخت کشتی‌های کانتینری به شرکت‌های ایزو ایکو و صدرا داده شده است که با توجه به تاخیرهای بوجود آمده در ساخت موجبات نارضایتی سفارش دهنده فراهم گردیده است.

 

از منظر ساخت کشور کره جنوبی با دارا بودن 3 شرکت بزرگ کشتی‌سازی و صنایع سنگین هیوندایی و شرکت مهندسی دریایی و کشتی سازی دوو DSME  توانایی ساخت بزرگترین کشتی‌های کانتینری را دارا می باشد. بطوریکه 6 کشتی بزرگ حمل کانتینر جهان به ظرفیت های حدود 20 هزار TEU همگی توسط این دو شرکت ساخته شده‌اند.

 

سفارش‌دهندگان این شناورها شرکت‌های MEARSK دانمارک، Oocl هنگ کنگ، Mol  ژاپن، UASC، MSC می‌باشد لازم .... است مساحت برخی از این شناورها در حدود

 زمین فوتبال می‌باشد. این موضوع موجب می‌شود که برای پهلودهی این کشتی‌های عظیم بنادر مدرن با امکانات و شرایط خاص مورد نیاز باشد. معمولا این کشتی‌ها در بنادری نظیر شانگهای، هنگ کنگ، سنگاپور در آسیا و روتردام، ساوت همپتون، آنتورپ و گیت‌وی در اروپا در حال سفر می‌باشند. جالب است بدانید بسیاری از بنادر آمریکا هنوز توانایی پهلودهی و پشتیبانی از این شناورهای غول‌پیکر را که آبخور آنها به بالای 20 متر می‌رسد را ندارند.

 

در پایان به معرفی اولین کشتی کانتینر‌بر ساخت داخل ( ایران اراک) که توسط شرکت ایزو ایکو به سفارش شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ساخته شده است می‌پردازیم.

شرکت ایران اراک قابلیت حمل 2200 کانتینر را دارای 185 متر طول ، 30 متر عرض و 18 متر ارتفاع می‌باشد. وزن این شناور 7000 تن و توانایی حمل 30000 تن باز را دارا است.

 

موتور کشتی ایران اراک 600 تن وزن داشته و 16 هزار کیلووات قدرت تولید می‌کند که این توان منجر به سرعت 21.5 گره دریایی خواهد بود.

کشتی ایران اراک 25 روز بدون وقفه در اقیانوس‌های می‌تواند حرکت کند.

 

 

کشتی‌های چند منظوره (multi-purpose vessel)

این کشتی‌ها توانایی حمل بارهای گوناگون را دارا می‌باشد. همچنین می‌تواند با نصب تجهیزات و ماشین‌آلات لازم علاوه بر حمل بار به شناور یدک کش، شناور صیادی و یا جرثقیل دریایی تبدیل گردد.

این نوع کشتی‌ها که با کشتی جنرال کارگو(General Cargo) هم شناخته می‌‌شود برای مسیرهایی که امکانات ساحلی مناسب ندارند و یا برای حمل بارهای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جمهوری اسلامی ایران نیز در بخش‌های دولتی و خصوصی امکان ساخت، تغییر و به آب‌اندازی این نوع شناورها را داشته و شرکت‌های جمهوری اسلامی ایران و شرکت اقماری آن والفجر از عمده مالکین این نوع شناورها می‌باشد.

کشتی‌های یخچال‌دار(Reefer Vessel)

این نوع شناورها بیشتر برای حمل کالاهی فسادپذیر مورد استفاده قرار می‌گیرند که نیاز دارند در طول مسیر بصورت یخ‌زده حمل می‌شوند. میوه، سبزیجات، گوشت، ماهی و دارو از عمده محموله‌هایی هستند که در زمان حمل نیاز به قرار گرفتن در دمای بخصوصی می‌باشند.

همچنین کشتی‌های صیادی که بطور صنعتی در اقیانوس‌ها و در فواصل زیاد از ساحل‌ها اقدام به صید می‌نمایند، نیاز به تونل انجماد و کانتینرهای یخچالی دارند.

از آنجایی که ایران واردکننده گوشت بوده و از طرف دیگر در کنار کشور روسیه قرار گرفته که بدلیل وضعیت آب و هوایی وارد کننده عمده سبزیجات و میوه و مواد غذایی است. لذا نیاز به کانتینر یخچالی در ایران بسیار زیاد است. متاسفانه تابحال تنها 300 کانتینر یخچال دار در ایران شناسایی شده که با توجه به ظرفیت 30 میلیارد دلاری صادرات به روسیه بسیار اندک و محدود می‌باشد.

امروزه با توجه به رابطه مناسب سیاسی ایران با روسیه و مشکلات عمده‌ای که این کشور با اروپا و ترکیه دارد، باعث شد تا فکر تسخیر بازار مواد غذایی روسیه در ذهن تجار ایرانی ..... شود که این موضوع می‌طلبد تا شرکت‌های حمل و نقل دریایی از شمال کشور به فکر سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی بهتری بیافتند.

کشتی‌های رورو ( Ro-Ro )

اولین بار این نوع حمل و نقل توسط یک شرکت اسکاتلندی بکار گرفته شد. کشتی‌های رورو برای حمل اتومبیل، ماشین‌آلات، تریلی، اتوبوس، تراکتور حتی قطار تراموا و در کل هر بار چرخ‌دار مورد استفاده قرار گیرد. این نوع شناورها بوسیله پل‌های متحرک به بندر وصل شده و بارهای چرخدار خود وارد کشتی شده و در جای مناسب پارک می‌شوند. شناورهای رورو با توجه به ابعاد بار در طبقات مختلف ساخته می‌شوند و آسانسورهای هیدرولیکی عظیمی به جابجایی بار در طبقات مختلف می‌پردازند.

معمولا شرکت‌های حمل و نقل از این نوع شناور در مسیرهای کوتاه استفاده می‌کنند که دیگر نیاز به تخلیه و بارگیری مجدد نبوده و کامیون به همراه بار یکجا جابجا می‌شود.

همچنین افراد نیز  در مسافرت‌های خود در مسیرهایی که امکان جاده زمینی نیست، نظیر جزایر و ... از این نوع شناور بهره می‌برند.

شناورهای رورو بدلیل مشخصات و شرایط خاص جز گرانترین و پرهزینه‌ترین شناورها می‌باشد.

کارخانجات بزرگ اتومبیل‌سازی جهان برای صادرات تولیدات خود اکثرا از این نوع شناور استفاده می‌نمایند. بزرگترین کشتی رورو جهان حدود 240 متر طول داشته و توانایی حمل 67000 تن بار را دارا می‌باشد.

امروزه نسل جدیدی از کشتی‌های رورو در حال ساخت می‌باشد که با صرف انرژی مشابه دارای راندمان بهتری نسبت به نسل قبل می‌باشد. این شناورهای هیبریدی در بندرگاه از انرژی برق استفاده نموده و در طول سفر دریایی از طریق یک محور مولد بوسیله پنل‌های خورشیدی به مساحت بیش از 500 متر مربع شارژ می‌شوند.

در ایران بدلیل وجود جزایر فراوان در جنوب، شناورهای مسافری رورو بیشتر به کار گرفته می‌شوند که می‌توان از شرکت‌های امیدان ساحل پارسان، خدمات دریایی بحرگان‌ صنایع دریایی قشم ( صدف ) محور دریا ساحل و شرکت کشتیرانی والفجر نام برد. بدیهی است از آنجایی که ایران یکی از عمده وارد کننده‌های خودرو و ماشین‌آلات معدنی و راه‌سازی می‌باشد لذا کشتی‌های رو‌رو فراوانی از کشورهای کره جنوبی‌، ژاپن، چین، هلند، سوئد، آلمان و ... سالانه در بنادر کشور پهلو می‌گیرند.

امروزه با توجه به گسترش بنادر ایران و اهمیت بالای این بنادر و تخلیه و بارگیری چند صد میلیون تنی بار در این بنادر لذا با توجه به این موارد شرکت‌ها و افرادی هستند که اقدام به خرید و فروش اصولی کشتی‌ها باری می‌پردازند که بیشترین حجم تقاضا را دارند.


کلمات کلیدی

اخبار حمل ونقل دریایی   اخباردریایی   اخبارکشتیرانی   اخباربنادر   اخبار شیلات   اخبارنفت  

::