::

پایگاه جامع دریایی

دسته بندی :مصاحبه تاریخ انتشار :۱۳۹۸/۳/۲۸
دسیسه‌ اسرائیلی‌ها علیه خاویار ایرانی

کارشناس شیلات، کشاورزی، محیط زیست و مدیریت منابع آبی، گفت: ورود ماهی شانه‌دار مهاجم و غیربومی که از طریق کشتی به دریای خزر از اقیانوس اطلس در انقراض انواع ماهیان خاویاری دریای خزر نقش بیشتری از سایر عوامل ایفا کرده است که می‌توان آن را دسیسه‌ای از مسئولین اسرائیلی علیه خاویار ایرانی دانست.

امین محمودی در گفتگو با خبرنگار شیپنا در مورد انقراض انواع ماهیان خاویاری در دریای خزر و آخرین وضعیت این‌گونه اظهار داشت: متأسفانه در سال‌های اخیر سطح ماهی خاویار در دریای خزر به شدت کاهش پیدا کرده است که از مهم‌ترین عوامل آن می‌توان به برداشت و صید بی‌رویه ماهی توسط صیادان و همچنین انواع فاضلاب‌ها و آلاینده‌ها به دریا اشاره کرد.

او در ادامه افزود: همچنین آلودگی‌های ناشی از استخراج نفت و گاز و آلاینده‌های شهری و صنعتی، ساخت سد روی رودخانه و تغییر محل تخم‌ریزی نیز از دیگر عوامل تهدید این ماهیان است، اما متأسفانه آلودگی رودخانه‌ها باعث شده زاد و ولد ماهیان خاویاری تا ۳۰۰ برابر کاهش پیدا کند.

وی افزود: البته به نظر بنده ورود ماهی شانه‌دار مهاجم و غیربومی که از طریق کشتی به دریای خزر از اقیانوس اطلس در این امر نقش بیشتری از سایر عوامل ایفا کرده است که می‌توان آن را دسیسه‌ای از مسئولین اسرائیلی علیه خاویار ایرانی که یکی از مزیت‌های اقتصادی کشورمان است یاد کرد، به همین دلیل از کاهش نسل خاویار در کشورمان می‌توان به‌عنوان یک بیوتروریسم نام برد.

محمودی در ادامه با بیان اینکه جانور گوشت‌خوار شانه‌دار با برهم زدن چرخه غذایی دریای خزر رشد، تکثیر و حیات گونه‌های بومی این دریاچه را تهدید می‌کند، بیان داشت:  از زمان ورود این جانور، میزان پلانکتون‌های خزر ۷۵ درصد کاهش یافته است. پلانکتون غذای اصلی ماهی‌های خزر است که با کاهش آن غذای ماهی خاویاری کم شده و این‌گونه جانوری بومی رو به تهدید است، با این حال خوشبختانه پرورش این ماهی در بیش از 20 استان و نقطه کشور از جمله استان‌های گلستان، قم و شهرستان دزفول آغاز شده ولی به دلیل این‌که بازه پرورشی این ماهی 8 تا 14 سال است، کار کمی سخت شده است.

وی افزود: به همین دلیل و طبق اعلام مسئولین سازمان شیلات در سال گذشته ۲۸۰ هزار تن گوشت ماهیان خاویاری و ۵۹۰ کیلو خاویار تولید شده و برای سال ۹۸ تولید ۳۴۰۰ تن گوشت ماهیان خاویاری و ۸۰۰ کیلو خاویار پرورشی پیش‌بینی شده است.

کلمات کلیدی

خبرگزاری دریایی   امین محمودی   خاویار ایرانی   شیلات   دریای خزر  

::