::

پایگاه جامع دریایی

دسته بندی :مقالات تاریخ انتشار :۱۳۹۸/۴/۱
ورشکستگی صنعت ماهیگیری و شیلات با "برگزیت"

بنابر یک توافق در دهه 70میلادی، ماهیگیران اتحادیه اروپا اجازه دارند به آب‌های بریتانیا دسترسی داشته باشند. این توافق که پیش‌تر توسط بسیاری از بریتانیا‌های مورد انتقاد واقع می‌شد اکنون با برگزیت در آستانه لغو قرار دارد.

این در حالیست که زندگی شهروندان ساکن کرانه شمالی دانمارک وابسته به آب‌های بریتانیاست.  برای مثال سالانه 30 تا 40 درصد صید صیادان شهر بندری تیبورون در شمال غرب دانمارک از آب‌های بریتانیا به دست می‌آید که در صورت لغو معاهده، امکان تعطیلی صنوف شیلات این ناحیه می‌رود. میشل بورک صیاد می‌گوید: "بدون دسترسی به آب‌های بریتانیا ماهیگیران دانمارکی مجبور به انتخاب منطقه مشترک با ماهیگیران هنلدی و بلژیکی هستند و به اندازه کافی ماهی برای همه وجود ندارد. در نتیجه صنعت شیلات ناحیه ورشکست خواهد شد."

وزیر خارجه دانمارک می‌گوید اگر بریتانیا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شود، حق خواهد داشت شباه آب‌هایش را کاملا ببندد با اینکه تا آخر سال 2019 صبر کند. اگر دو طرف به توافقی برسند، ماهیگیران اتحادیه اوپا مجاز خواهند بود موقتا به صید بپردازید تا وقتی که یک توافق تجاری دائمی منعقد شود.

کلمه برگزیت مخفف عبارت British Exit"" و به معنای خروج بریتانیا ار اتحادیه اروپاست.

اتحادیه اروپا اتحادیه ای سیاسی و اقتصادی است که 28 کشور اروپایی عضو آن هستند و مقر بسیاری ایز نهادهای آن در بروکسل، پایتخت بلژیک است.

کشورهای عضو این اتحادیه اجازه تجارت آزادانه با یکدیگر را دارند. قوانین و استانداردهایشان در بسیاری از حوزه‌ها یکی است و شهروندانشان می‌توانند آزادانه و بدن گرفتن ویزا به کشورهای دیگر اتحایده اروپا مهاجرت کنند.

23 ژوئن 2016 ( تیر 1395) یک همه پرسی درباره ادامه عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا برگزار شد که در آن 17.4 میلیون نفر (51.9 درصد رای دهندگان ) به خروج و 16.1 میلیون نفر (48.1 درصد ) به ماندن رای دادند.

مردم دلایل مختلفی برای رای دادن به برگزیت داشتند.متوقف کردن مهاجرت آزادانه از کشورهای دیگر عضو اتحادیه به بریتانیا، پس گرفتن اختیار کامل تدوین قوانین و استانداردها، توقف پرداخت حق عضویت سالانه و داشتن اختیار بستن قراردادهای تجاری آزاد با دیگر کشورهای دنیا از جمله دلایلی است که طرفداران خروج به عنوان بزگزیت ذکر کرده می‌کنند.

در طول چهار دهه عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا، اقتصاد، قوانین و جامعه بریتانیا عمیقا به این اتحادیه گره خورده است.

بریتانیا قرار بود 29 مارس 2019 ( 9 فروردین 1398 ) اتحادیه اروپا را ترک کند، ولی این تاریخ دو باز به تعویق افتاده است.

اتحادیه اروپا 10 آوریل 2019 مهلت بریتانیا برای خروج را تا 31 اکتبر (9 آبان) تمدید کرد.

اگر تا قبل از آن موعد توافقنامه خروج به تصویب مجلس بریتانیا برسد، بریتانیا می‌تواند پیش از این تاریخ از اتحادیه اروپا خارج شود. پس از یک سال و نیم مذاکره نوامبر 2018 دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر یک متن 585 صفحه ای به توافق رسیدند.

این توافقنامه به عنوان یک عهدنامه بین‌المللی برای اجرا باید به تصویب مجلس بریتانیا و پارلمان اروپا برسد.

ولی مجلس بریتانیا در سه مرحله‌ای توافقنامه را با ختلاف 230،149 و 58 رای رد کرده است.

جناح‌های سیاسی مختلف به دلایل متفاوتی علیه توافقنامه رای دادند. حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت و نیز نمایندگان طرفدار ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا معتقدند خروج طبق این توافقنامه برای اقتصاد بریتانیا مضر است.

در سوی دیگر، هواداران سرسخت برگزیت معتقدند این توافقنامه کنترل کامل همه امور ار به بریتانیا بر نمی‌گرداند و مخصوصا گرانند که بخش مربوط به مرز ایرلند شمالی، باعث می‌شود بریتانیا تا ابد در قید و بندهای اتحایده اروپا بماند.
           
             -------------------
             علیرضا کیهان‌پور

کلمات کلیدی

شیلات   ماهیگیری   صید   صیادی  

::