::

پایگاه جامع دریایی

دسته بندی :مصاحبه تاریخ انتشار :۱۳۹۸/۴/۲
پرورش 40 هزار تن ماهی در قفس

کارشناس شیلات، کشاورزی، محیط زیست و مدیریت منابع آبی، درباره حوزه پرورش ماهی در قفس دریایی گفت: هم‌اکنون تولید ماهی در قفس با حمایت وزارت جهاد کشاورزی و سازمان شیلات به 40 هزار تن رسیده است.

امین محمودی در مورد اقدامات انجام شده برای خودکفایی در حوزه پرورش ماهی در قفس دریایی به خبرنگار شیپنا، گفت:  به دلیل اینکه 85 درصد از تولیدات سالانه در استان‌های ساحلی و ارز آوری از طریق صادرات این ماهیان صورت می‌گیرد برای افزایش سهم مصرف آبزیان در سبد خانوار و اشتغال‌زایی در استان‌های ساحلی و توسعه این مناطق، محدودیت منابع آبی و در آخر معطل ماندن ظرفیت‌های عظیم دریای خزر، عمان و خلیج‌فارس توسعه پرورش ماهی در قفس را می‌طلبد.

او در ادامه عنوان کرد:طبق برنامه ششم توسعه، سازمان شیلات موظف شده است که جهت تأمین امنیت غذایی و رونق تولید، پرورش ماهی در آب‌های شور و پرورش ماهی در قفس را توسعه دهد.

کارشناس شیلات، کشاورزی، محیط زیست و مدیریت منابع آبی، اظهار داشت: هم‌اکنون تولید ماهی در قفس با حمایت وزارت جهاد کشاورزی و سازمان شیلات به 40 هزار تن رسیده، ولی هدف‌گذاری شده که این میزان تولید به 300 هزار تن برسد، البته بنده معتقدم ایران با توجه سطح سواحلی که دارد می‌تواند تا یک‌میلیون تن هم پیش برود.

محمودی بیان کرد: برای تحقق این امر سازمان شیلات دو گونه ماهی سوکلا و سی بأس، برای پرورش در قفس در جنوب کشور و ماهی سوف در دریای خزر در دستور کار قرار داده است، در حال حاضر تا جایی که بنده اطلاع دارم سازمان تحقیقات علوم شیلاتی کشور، زمینه آموزشی گسترده‌ای را برای علاقه‌مندان به تولید ماهی در قفس در سراسر کشور به‌صورت رایگان فراهم کرده است.

وی افزود: هرچند به نظر می‌رسد دولت باید برای توسعه این امر اعتبارات بیشتری تخصیص بدهد و زیرساخت‌های آن (به‌عنوان مثال همکاری صنعت بیمه کشور در زمینه پوشش بیمه‌ای سازه‌ها، محصول تولیدی قفس و همچنین بیمه نیروی انسانی شاغل) را فراهم کند.

کارشناس شیلات، کشاورزی، محیط زیست و مدیریت منابع آبی، در ادامه گفت: با این حال تولیدکنندگان این بخش با مشکلاتی همچون افزایش در هزینه‌های تولید، سخت‌گیری سیستم بانکی، کمبود اعتبارات عمرانی، عدم وجود جایگاه سازمانی، عدم همراهی دستگاه‌های ذی‌ربط، تنوع گونه‌ای، آموزش و ترویج و مشکلات تأمین ارز دولتی روبرو هستند که امیدوارم با مرتفع شدن مشکلات این بخش، زمینه خودکفایی در تولید ماهی در قفس میسر شود.


کلمات کلیدی

خبرگزاری دریایی، امین محمودی   پرورش ماهی   دریای خزر   سازمان شیلات  

::