::

پایگاه جامع دریایی

دسته بندی :اخبار جهان تاریخ انتشار :۱۳۹۸/۵/۷
چین در آب های نزدیک تایوان رزمایش برگزار می کند

سازمان ایمنی دریایی چین از برگزاری رزمایش ارتش چین در آب های نزدیک تایوان در هفته جاری خبر داد.

شیبنا؛سازمان ایمنی دریایی چین توضیحی درباره زمان برگزاری و یا نوع نیروهای شرکت کننده در آن نداد و صرفا به بیان این نکته اکتفا کرد که رزمایش این هفته برگزار می شود.

این رزمایش در آب های ساحلی استان های گوانگدونگ و فوجیان، در غرب تایوان، برگزار می شود و به همین علت، رفت و آمد در این منطقه از 6 صبح دوشنبه تا 6 بعدازظهر جمعه ممنوع است.

طبق اعلام این سازمان، آب های ساحلی استان زجیانگ، در شمال شرق تایوان، نیز به خاطر برگزاری این رزمایش، تا عصر پنجشنبه به روی رفت و آمدها بسته است. 

واشنگتن چهارشنبه گذشته از اعزام یک کشتی جنگی آمریکا به تنگه تایوان خبر داده بود.

تایوان از جمله موضوعات تنش زا در روابط آمریکا و چین است و عبور این ناو جنگی از تنگه تایوان احتمالا خشم پکن را در پی خواهد داشت. تنگه تایوان، این جزیره را از چین جدا می کند.

چین چهارشنبه پیش آمریکا را به تضعیف ثبات جهانی متهم کرد و ضمن محکومیت فروش تسلیحات از سوی واشنگتن به این جزیره هشدار داد، در صورت انجام هر حرکتی برای استقلال تایوان، آماده جنگ است.

"کلی داس"، سخنگوی ناوگان هفتم نیروی دریایی آمریکا گفت، اعزام این کشتی به تنگه تایوان نشان دهنده تعهد ما به آزادی رفت و آمد و باز بودن اقیانوس هند و آرام به روی همه کشتی ها است. نیروی دریایی آمریکا به پرواز، دریانوردی و عملیات در مناطقی که طبق حقوق بین الملل مجاز است، ادامه می دهد.

هرچند این اقدام موجب افزایش تنش بین چین و آمریکا می شود اما، تایوان احتمالا آن را به عنوان نشانه حمایت دولت "دونالد ترامپ" در بحبوحه اختلاف روزافزون بین تایپه و پکن تلقی می کند.

آمریکا رابطه رسمی با تایوان ندارد اما، طبق قانون خود را موظف به کمک به این جزیره از طریق تامین تجهیزات دفاع از خود می داند و تامین کننده اصلی تسلیحات برای تایوان است.

تایوان پس از پایان جنگ چین و ژاپن، در سال ۱۸۹۵میلادی به ژاپن واگذار شد. جمهوری چین از بدو تأسیس خود در سال ۱۹۱۲، تایوان را بخشی از کشور چین می‌ داند و قرارداد الحاق تایوان به ژاپن را با استناد به شرایط نابرابر بی‌ اعتبار اعلام کرد.

با پایان جنگ جهانی دوم این جزیره از ژاپن بازپس گرفته شد و بخشی از جمهوری چین شد و پکن استقلال تایوان را به رسمیت نمی شناسد.

 منبع: خبرگراری جمهوری اسلامی


کلمات کلیدی

 

::