::

پایگاه جامع دریایی

دسته بندی :اخبار جهان تاریخ انتشار :۱۳۹۸/۵/۱۵
شرط استرالیا برای پیوستن به طرح آمریکا در خلیج فارس

نخست وزیر استرالیا بدون اظهار نظر دقیق درباره پیوستن کشورش به ائتلاف تحت رهبری آمریکا که واشنگتن به دنبال تشکیل آن در خلیج فارس است، گفت که هرگونه همکاری با آمریکا در این زمینه منوط به جزئیات و اندازه این طرح است.

شیبنا؛اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا امروز (دوشنبه) در جمع خبرنگاران درباره تلاش‌های آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف در تنگه هرمز به بهانه محافظت از کشتیرانی در این منطقه گفت: بسیار اهمیت دارد که ما تنگه هرمز را از چیزی که در حال حاضر هست، امن‌تر کنیم. استرالیا ممکن است به طرح بین‌المللی تحت رهبری آمریکا برای تامین امنیت کشتیرانی از این مسیر تجاری مهم و حیاتی بپیوندد.

موریسون مدعی شد که هدف از این تلاش بین‌المللی تضمین آزادی مسیر کشتیرانی در یک بخش حساس و مهم به لحاظ اقصادی در دنیا است.

وی در ادامه گفت که هرگونه همکاری استرالیا با آمریکا در تنگه هرمز منوط به جزئیات این ماموریت و اندازه آن است.

موریسون همچنین در مخالفت با اظهارات وزیر امورخارجه پیشین استرالیا و سایرین مبنی بر اینکه هر ائتلاف بین‌المللی در خلیج فارس خطر وقوع درگیری نظامی بزرگ میان ایران و آمریکا را به همراه دارد، گفت: از نظر من کاملا برعکس این خواهد بود.

نخست وزیر استرالیا افزود: بسیار مهم است که این ابتکار عمل ویژه را از سایر موضوعات مربوط به ایران، به‌خصوص از مسئله اشاعه هسته‌ای جدا کنیم. این موضوعی جداگانه است.

وی مدعی شد: ائتلاف بین‌المللی که اکنون درباره آن حرف می‌زنیم تنها برای یک چیز مطرح شده است و آن هم، کاهش تنش و تضمین آزادی دریانوردی و امنیت کشتیرانی در این بخش بسیار حساس جهان است.

موریسون ادامه داد: این چیزی است که استرالیا در حال بررسی آن است و انگیزه ما در صورت پیوستن به هر عملیاتی در همین زمینه است.

اخیرا باب کار وزیر امورخارجه پیشین استرالیا در گفت‌وگو با روزنامه آستریلین هشدار داده بود که پیوستن به ائتلاف تحت رهبری آمریکا در تنگه هرمز هزینه سیاسی و خطر وقوع یک درگیری مستقیم و بزرگ میان ایران و آمریکا را به همراه دارد.

وی تاکید کرد: افکار عمومی استرالیا کاملا مخالف پیوستن کشور به جنگی دیگر در خاورمیانه تحت رهبری آمریکا است.

منبع: ایسنا

کلمات کلیدی

خلیج فارس   کشتیرانی   استرالیا  

::