::

پایگاه جامع دریایی

دسته بندی :اخبار مهم تاریخ انتشار :۱۳۹۸/۵/۲۲
ضرورت ایجاد پایگاه امداد و نجات دریایی در سیریک

سیریک به دلیل قرار گرفتن در بین خلیج فارس و دریای عمان به عنوان یکی از شهرستان های استراتژیک در حوزه مکران به حساب می آید و لزوم ایجاد پایگاه امداد و نجات ضروری است.

شیبنا؛گروه استانها؛ مختار رحیمی: شهرستان سیریک در کرانه تنگه استراتژیک هرمز و دریای عمان قرار دارد، اما علیرغم موقعیت استراتژیک، این شهرستان فاقد هرگونه امکانات امداد و نجات دریایی و نجات غریق ساحلی و دریایی است. ‌سیریک محل تلاقی دریای عمان و خلیج فارس و گلوگاه تنگه هرمز است. بیش از ۴ هزار نفر صیاد در این شهرستان زندگی می کنند. سیریک مسیر تجاری ایران با کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

این خصوصیات منطقه مذکور را به یکی از مناطق مهم و استراتژیک تبدیل کرده و همین تردد ناوگان دریایی تجاری و صیادی و وجود گردشگران، سیریک را به یکی از مناطق مهم دریایی تبدیل کرده است. از این رو ایجاد یک پایگاه امداد و نجات دریایی در این شهرستان مورد اهمیت قرار می گیرد.

وجود پایگاههای ناجی تضمینی برای سلامت عبور و مرور دریایی است. تا در صورت بروز هر گونه حادثه دریایی در کمترین زمان ممکن خدمات امداد و نجات به حادثه دیدگان ارائه شود.

شهرستان سیریک با ۲۵۰ کیلومتر نوارساحلی که از شهرستان میناب شروع تا جاسک ادامه دارد در طول مرز دریایی سیریک چندین اسکله صیادی وتجاری با پهلوگیری ده ها فروند شناور تجاری و صدها فروند لنج‌صیادی و قایق وجود دارند. روزانه صیادان و ملوانان شبانه روزی در این شهرستان به فعالیت صید، صیادی وتجارت مشغول هستند.

نبود امکانات پایگاهها و ایستگاههای امداد و نجات بعضا موجب بروز خسارت های جانی و ضررهای مالی جبران ناپذیری برای مردم ساحل نشین این منطقه شده است. نبود امکانات نجات غریق می تواند خسارت های جبران ناپذیر جانی و مالی زیادی را برای گردشگران، تجار و صیادان رغم بزند.

طرح توسعه سواحل مکران در دستور کار مسئولان کشوری قرار گرفته است و با توجه به افزایش ترددهای دریایی در سالهای آینده در این منطقه ضرورت ایجاد پایگاه های دریایی امداد و نجات احساس می شود.

یقینا وجود پایگاه امداد و نجات دریای در کاهش تلفات و خسارات تاثیر بسزایی نیز دارد پس نیاز است که به منظور کاهش خسارات و تلفات در دریای عمان در شهرستان سیریک پایگاه امداد ونجات دریایی دایر و راه اندازی شود.

راه اندازی پایگاه امداد و نجات دریایی لازمه سیریک

سرپرست نمایندگی جمعیت هلال احمر شهرستان سیریک با اذعان به اینکه به منظور راه اندازی پایگاه امداد و نجات ساحلی در شهرستان نیاز به ساختمان مستقل و تجهیز به ادوات امداد و نجات است که جمعیت هلال احمر شهرستان سیریک از زیرساختهای لازم معذور است بیان داشت : در استان هرمزگان پایگاه امداد و نجات ساحلی تنها در بندرعباس وجود دارد.

محمد پاتین گفت: شهرستان سیریک دارای وسعت ساحلی زیادی است و وجود پایگاه امداد و نجات ساحلی یکی از ضروریات این شهرستان محسوب می شود.

پاتین هر چند وجود پایگاه امداد و نجات ساحلی یکی از ضروریات این شهرستان دانست اما راه اندازی این پایگاه فعلا برای سیریک قابل راه اندازی ندانستند

وی خاطرنشان کرد: در شهرستان سیریک ۲ پایگاه امداد و نجات جاده ای فعالیت می کنند ،که دارای ساختمان مستقل هستند.

پاتین نداشتن ساختمان مستقل را به عنوان یکی از مشکلات عمده هلال احمر در سیریک یاد کرد و گفت: ما بدنبال زمینی برای ساختمان اداری جمعیت هلال احمر شهرستان هستیم تا اینکه از این مستاجرین بیرون بیاییم اما یا توجه به درخواست زمین هنوز موفق به گرفتن زمین نشده ایم.

پاتین اظهارداشت: امداد و نجات دریایی با امداد و نجات ساحلی دو مقوله جداست که امداد دریایی نیازمند قایق نجات و ناجی و غواص است که به عهده بنادر ودریانوردی است ولی امداد ساحلی بر عهده  هلال احمر است.

نبود برق علت تاخیر در افتتاح پایگاه امداد و نجات دریایی سیریک

رئیس اداره بنادر و دریانوردی شهرستان سیریک گفت: به زودی یک پایگاه امداد و نجات دریایی در اسکله چند منظوره بندر سیریک راه اندازی می شود تا به سانحه‌دیدگان دریایی خدمات‌رسانی کنند.

علیرضا پناهی با بیان اینکه ساختمان پایگاه امداد و نجات دریایی اسکله بندر سیریک احداث شده، عنوان کرد: از آنجایی که اسکله بندر سیریک هنوز به شبکه برق شهر وصل نشده به همین منظور پایگاه امداد و نجات دریایی سیریک فعالیت ندارد.

وی اضافه کرد: این پایگاه دارای امکانات امداد و نجات دریایی پیشرفته است، که با شروع فعالیت پایگاه شناور ناجی با تجهیزات مدرن و پیشرفته به همراه نیروی انسانی تخصصی در آب‌های سیریک به سانحه دیدگان خدمات رسانی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه در صورت بروز حادثه در سیریک از پایگاه‌های امداد و نجات دریایی جاسک و بندر عباس کمک گرفته می شود، بیان داشت: در پی اعلام شناوری در مسیر دوبی مبنی بر مصدوم شدن یکی از ملوانان بلافاصله شناور ناجی به موقعیت اعلام شده اعزام شد و فرد مصدوم مورد مداوا قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه شناورهای حادثه دیده با هرگونه دستگاه‌های ارتباط تلفنی می‌تواند با مرکز جستجو و نجات دریایی استان بوشهر تماس برقرار کنند افزود: تلفن اطلاع‌رسانی ۱۵۵۰ در مرکز اصلی جستجو و نجات دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر برای تمامی محدوده این استان ایجاد شده  که دریانوردان می‌توانند خدمات لازم از این مرکز دریافت کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

کلمات کلیدی

 

::